وبلاگ دکورادو
آموزش دکوراسیون داخلی و معماری

هر آن چه در مورد دکوراسیون داخلی ساختمان باید بدانید

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی هنر تزئین یک خانه مسکونی یا تجاری است که بر اساس ترجیحات و سلیقه شخصی مشتری است. این امر شامل انتخاب طرح­های رنگی، مواد کف­پوش، مبلمان، آثار هنری و لوازم جانبی است. دکوراسیون داخلی یک مساحت را به طراحی زیبا و دوستانه تبدیل می­کند.

طراحی دکوراسیون داخلی هنر تغییر حجم فضایی است. دکوراتور به شخصی اطلاق می­شود که با استفاده از رنگ، پارچه، مبلمان و نورپردازی فضای خانه را تغییر می­دهد. دکوراسیون داخلی به معنای استفاده از رنگ­ها، اثاثیه و سایر المان­ها به صورت زیبا و هنرمندانه به‌گونه‌ای که روی افراد با دیدن آن تاثیر بگذارد. دکوراسیون داخلی برحسب سلیقه، فرهنگ و نیاز اشخاص در طول زمان دست­خوش تغییرات زیادی شده است و انواع مختلفی از خود را رقم‌زده است.

سبک­های اولیه طراحی از مصر شروع‌شده است زمانی­که هاوارد کارتر با باز کردن مقبره توتنخامون، نقاب طلای خالص، جواهرات و اشیاء تزئینی پیدا کرد. از تحقیقات او متوجه شدیم که همه­ی مصری­ها به تزئین منازل خود علاقه داشتند.

رومیان به دلیل داشتن سبک معماری عالی شهرت داشتند. در دوران شروع تبلیغ دین مسیحیت سبک دکوراسیون به دلیل وجود صومعه­ها سرد شد. در دوران رنسانس آزادی­های هنری دوباره به زندگی مردم برگشت. در کشور­های شرق و غرب هم علاقه مردم به دکوراسیون داخلی منازل خود به وضوح به چشم می­آید.

 قدیم­ها شیوه­ای که مردم زندگی می­کردند همه­ی بخش­های زندگی آن­ها را تحت تأثیر قرار می­داد. خانه­ها ظاهری قدیمی داشتند ولی بااین‌وجود افراد با آرامش در کنار هم زندگی می­کردند. محیط خانه جایی است که خانواده­ها در آن پناه می­گیرند و بیشتر زمان خود را در کنار هم در آنجا سپری می­کنند بنابراین طراحی چنین محیطی می­تواند تأثیر به سزایی روی احساسات افراد خانواده داشته باشد این­که این محیط را چگونه طراحی کنیم کاملاً بستگی به سلیقه افراد خانواده دارد.

دکوراسیون داخلی ساختمان این امر را ممکن می­سازد. دکوراسیون داخلی به هنر و علم ساخت فضای داخلی با فاز زیبایی‌شناختی و کاربردی برای ساکنان اشاره دارد درحالی­که گاهی اوقات قسمت بیرونی یک ساختمان نیز می­تواند در تزئینات داخلی گنجانده شود، این اصطلاح معمولاً تنها به طراحی داخلی اشاره دارد. هرکسی که تابه‌حال یک خانه یا دفتر تزئین کرده است در طراحی داخلی شرکت کرده است. در این میان ما با انواع مختلفی روبه­رو هستیم که عبارت‌اند از:

دکوراسیون مدرندکوراسیون یونان باستاندکوراسیون امروزی

 

دکوراسیون مینیمال

 

دکوراسیون صنعتی

 

دکوراسیون مدرن قرن بیستم

 

دکوراسیون اسکاندیناوی

 

دکوراسیون سنتی غربی

 

دکوراسیون سنتی خاورمیانه

 

دکوراسیون انتقالی

 

دکوراسیون سنتی شرق دوردکوراسیون فرانسوی
دکوراسیون بوهمیان

 

دکوراسیون روستیک

 

دکوراسیون شبی شیک

 

دکوراسیون هالیوودیدکوراسیون ساحلی

 

دکوراسیون ایران باستان

 

مدرن

در مورد دکوراسیون مدرن می­توان گفت؛ در این نوع دکوراسیون از خط­های منظم، صاف و رنگ­های ساده استفاده می­شود. جنس وسایل در آن بیشتر استیل و شیشه است. در زیر نمونه­ای از دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل با طراحی مدرن و زیبا را مشاهده می­کنید.

دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون امروزی

این نوع دکوراسیون مانند دکوراسیون مدرن هست با این تفاوت که برخلاف سبک مدرن پایبند قوانین خاصی نیست و می­تواند منعطف عمل کند. در زیر نمونه­ای از طراحی دکوراسیون داخلی امروزی را مشاهده می­کنید.

دکوراسیون داخلی امروزی

مینیمال

دکوراسیون مینیمال همان‌طور که از معنی آن معلوم است به معنای حداقل است. درواقع این نوع سبک از سادگی زیاد پیروی می­کند. این سبک یکی از معروف­ترین سبک­ها در دکوراسیون داخلی ساختمان محسوب می­شود. در زیر نمونه­ای از این سبک را مشاهده می­کنید.

Minimal interior decoration

صنعتی

این سبک با ترکیب عناصر قدیمی و مدرن به وجود می­آید. از این نوع سبک برای طراحی خانه­هایی که دارای سقف­های بلند می­باشند و همچنین خانه­های مدرن یا فضاهای اداری استفاده می­شود. ریشه این سبک از زمانی آغاز شد که در قرن بیستم کارخانه­ها تعطیل شدند و مردم از این مکان­ها برای زندگی خود استفاده کردند. موادی که در این نوع سبک استفاده می­شود آجر، بتن، چوب و فلز هست. در زیر یک خانه­ی مدرن که در داخل یک انبار صنعتی قدیمی در شهر آمستردام ساخته‌شده است را مشاهده می­کنید.

Industrial interior decoration

مدرن قرن بیستم

این سبک در عین زیبا بودن از سادگی برخوردار است و اصلاً پیچیده نیست. در دکوراسیون داخلی مدرن از فرم­های بی‌قاعده، نقش­های معاصر و جنس مواد طبیعی استفاده‌شده است. بین فضای داخل و خارج آن هیچ مرزی وجود ندارد. درواقع در دکوراسیون مدرن قرن بیستم یک فضای طبیعی با یک فضای امروزی درهم‌آمیخته شده و محیط زیبا، راحت و مناسب را رقم‌زده است. در اینجا نمونه­ای از دکوراسیون لاکچری قرن بیستم را مشاهده می­کنید. در این نوع دکوراسیون از رنگ­های تیره، ویژگی­های سبک نئوکلاسیک، یونان باستان و همچنین معماری داخلی آرت­دکو استفاده‌شده است.

دکوراسیون داخلی مدرن قرن بیستم

اسکاندیناوی

این نوع دکوراسیون­ها خاص هستند. ویژگی­های دکوراسیون اسکاندیناوی سادگی و کاربردی بودن آن است. الهام‌بخش این سبک افسانه­های گذشته و سیاست­های نژادی انسان­ها هست. نام دیگر سبک دکوراسیون اسکاندیناوی تقلید یا شبیه­سازی است. شباهت این سبک با دکوراسیون مینیمال سادگی آن است؛ اما این دو تفاوت­هایی باهم دارند. دکوراسیون اسکاندیناوی برخلاف دکوراسیون مینیمال توجه به‌راحتی و دل­نشینی محیط دارد. تفاوت دیگر این است که در دکوراسیون اسکاندیناوی از رنگ­های متنوع استفاده می­شود. در زیر نمونه­ای از دکوراسیون اسکاندیناوی را مشاهده می­کنید.

دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

سنتی غربی

در این نوع سبک از اجزای کلاسیک استفاده‌شده است. نکات دیگری که در سبک دکوراسیون داخلی سنتی غربی موردتوجه قرار می­گیرد عبارت‌اند از: مبلمان مجلل، لوازم تزئینی، وسایل چوبی تیره و استفاده از خطوط منحنی است. ریشه این دکوراسیون حساسیت­های اروپایی است.

دکوراسیون داخلی سنتی غربی

سنتی خاورمیانه

این نوع دکوراسیون یکی از منحصربه‌فردترین دکوراسیون­ها هست. نکته قابل‌توجه در این نوع دکوراسیون فرش و گلیم ایرانی، استفاده از رنگ­های گرم، نقش­های سنتی و اسلامی هست.

دکوراسیون داخلی سنتی خاورمیانه

انتقالی

این دکوراسیون ترکیبی از دکوراسیون­های سنتی و مدرن است. این دکوراسیون پرطرفدار دارای فضای منسجم و یکپارچه هست. این نوع دکوراسیون برای افرادی که قصد دارند آزادی عمل بیشتری در انتخاب وسایل خود برای دکوراسیون منزل داشته باشند، توصیه می­شود.

دکوراسیون داخلی انتقالی

سنتی شرق دور

در ابتدا بهتر است بدانیم معنای واژه­ی شرق دور چیست؟ این کلمه به معنای کشور­های چین و ژاپن هست. در این کشور­ها سبک زندگی بسیار ساده است. این دکوراسیون به دکوراسیون مدرن بی­شباهت نیست.

دکوراسیون داخلی سنتی شرق دور

فرانسوی

فرانسوی­ها دارای ویژگی ظرافت، زیبایی و توانایی در ترکیب بی­نظیر هر چیزی هستند. در دکوراسیون فرانسوی سبک قدیم با سبک معاصر پیوند زده می­شود. این سبک مخصوص افراد لاکچری و اشراف­زاده است.

دکوراسیون داخلی فرانسوی

دکوراسیون داخلی بوهمیان

این سبک یکی از سبک­های پرطرفدار در دکوراسیون داخلی ساختمان است علت این امر ظاهر منحصربه‌فرد و آزادی برای چیدمان وسایل است. در این نوع دکوراسیون از فرهنگ­های مردم در نقاط مختلف جهان استفاده‌شده است.

دکوراسیون داخلی بوهمیان

سبک روستیک

این دکوراسیون دارای سبکی زیبا است. اجزای این دکوراسیون از مصالحی مانند چوب، فلز و سنگ ساخته‌شده است. این دکوراسیون به استفاده از اجزای طبیعی تأکید دارد.

روستیک

شبی شیک

این نوع دکوراسیون شروع آن در بریتانیای کبیر بوده است. از وسایل بازسازی‌شده قدیمی در این سبک استفاده می­شود. ویژگی­های این سبک رنگ سفید، وسایل قدیمی و لوسترهای بزرگ است.

دکوراسیون باکلاس

سبک هالیوودی

این دکوراسیون ظاهری فریبنده و ظرافت بی­عیب و نقص دارد. ترکیب رنگ سیاه‌وسفید یکی دیگر از ویژگی­های این سبک است. در این دکوراسیون از پارچه­های مخمل، جاجیم و چرم مخمل نما استفاده می­شود.

هالیوودی

سبک ساحلی

این نوع دکوراسیون بیشتر مختص خانه­های ساحلی هست؛ اما می­توان آن را برای غیر این‌گونه خانه­ها هم اجرا کرد.

ساحلی

سبک ایران باستان

این سبک برگرفته از دوره هخامنشی است. از ویژگی­های این دکوراسیون استفاده از سنگ مرمر، طراحی هخامنشی، استفاده از رنگ­های سفید و کرم در ترکیب بارنگ‌های زرشکی و آبی ارغوانی هست.

ایران باستان

سبک یونان باستان

در این دکوراسیون از حکاکی­ها و تندیس­های باستانی استفاده می­شود.

یونان باستان

منبع : ویکی پدیا , چیدانه

 

۹۰%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

کلیه بررسی ها و امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات مشابه در اینترنت میباشد که به این موضوع پرداخته اند.

  • اطلاعات و محتوای متنی
  • تصاویر و ویدئو مقاله

شما نیز اگر دوست دارید به این مقاله امتیاز دهید میتوانید میزان رضایت خود را با تعداد ستاره مشخص کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.