وبلاگ دکورادو
آموزش دکوراسیون داخلی و معماری

۱۵ اصل مهم در طراحی بیرونی ساختمان

طراحی بیرونی ساختمان چه اهمیتی دارد؟ آنچه باید درباره طراحی بیرونی ساختمان بدانید

مشاهده‌ی تاریخ معماری به ما نشان می‌دهد که طراحی بیرونی ساختمان می‌تواند تاثیرگذار و نمادی باشد. طراحی بیرونی ساختمان شما به همان اندازه‌ی طراحی داخلی اهمیت دارد؛ چراکه تصویری کلی از فضای خانه‌ی شماست. طراحی بیرونی در حقیقت پیش نمایشی از طراحی داخلی خانه است و به همه نشان می‌دهد که باید انتظار چه چیزی را از داخل خانه داشته باشند.

یک طراحی بیرونی خوب خانه‌ی شما را متمایز می‌کند. ساختمان‌ها باید زیبا و متفاوت از سایر ساختمان‌های خیابان باشند. اما چه چیزی مولفه‌های یک طراحی بیرونی خوب را تعریف می‌کند؟

15 اصل مهم در طراحی بیرونی ساختمان

مولفه‌های تاثیرگذار در طراحی بیرونی ساختمان

قوانین و مقررات

یکی از اصلی‌ترین مولفه‌هایی که تا حد زیادی بر طراحی بیرونی ساختمان تاثیر می‌گذارد، قوانین و مقرراتی است که از طرف شهرداری‌ها تعیین می‌شود. این قوانین مشخص می‌کنند که ارتفاع ساختمان چقدر باشد، چه مساحتی از زمین باید ساخته شود و چه مساحتی از آن باید به عنوان پارکینگ، پیاده راه و فضای جلوی درب در نظر گرفته شود.

این قوانین و مقررات بسته به نوع موقعیت طبیعی،‌ تجاری و مسکونی هرکدام از شهرها و شهرستان‌های کشور، به شکل متفاوتی تعیین و اجرا می‌شوند؛ البته همه‌ی آنها از یک اصول کلی پیروی می‌کنند. قوانین حتی می‌توانند ظاهر و چیدمان ورودی خانه را مشخص کنند. بنابراین، اگر بخواهید ورودی مناسب با خانه را طراحی کنید، باید بدانید که از لحاظ قانونی چه مساحتی را در اختیار دارید و باید چه استانداردهای شهرسازی را رعایت کنید.

سبک طراحی

سبکی که برای طراحی بیرونی ساختمان انتخاب می‌کنید، ‌اهمیت زیادی دارد و می‌تواند آن را چشمگیر و متمایز کند. بسیاری از افراد اطلاعات چندانی درباره‌ی سبک‌ها ندارند. توصیه‌ی ما این است که سبک طراحی مورد نظر خود را در اینترنت جستجو کنید و طراحی بیرونی ساختمان هایی که مطابق با سلیقه‌ی شما هستند را به گزینه‌های مورد نظر خود اضافه کنید. در این صورت انتخاب سبک نهایی آسان‌تر خواهد شد.

رنگ‌ها

انتخاب یک ترکیب رنگی خوب در بسیاری از مواقع دشوار است. رنگ‌های چشمگیر و جسورانه بسیار جذاب هستند؛‌ اما رنگ‌های خنثی و ملایم می‌توانند ظاهر ساده و با وقاری ایجاد کنند. برای انتخاب آسان‌تر می‌توانید دو سایه‌ی مختلف از یک طیف رنگی را انتخاب کنید. برای مثال، طوسی روشن را برای قسمت‌های بیشتری از طراحی بیرونی ساختمان در نظر بگیرید و سایه‌ی تیره‌تر همان رنگ را در بعضی قسمت‌ها استفاده کنید.

مصالح

توصیه می‌کنیم برای انتخاب مصالح همیشه مقاومت و دوام را در اولویت قرار دهید. اگر از مصالح بادوام استفاده کنید، طراحی بیرونی ساختمان برای مدت زمان بیشتری عمر می‌کند. علاوه بر اینکه با تغییرات آب و هوایی و محیط زیستی نیز سازگارتر است.

البته انتخاب مصالح به سبک طراحی ساختمان نیز بستگی دارد. برای مثال در سبک مدرن و امروزی بیشتر از فلز و شیشه در طراحی بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. با ادغام طبیعت و سازه‌های انسانی می‌توان محیط خانه را تا طراحی بیرونی ساختمان هم گسترش داد.

اصول طراحی بیرونی ساختمان

همه‌ی ما ترجیح می‌دهیم خانه‌ای متفاوت و چشمگیرتر از سایر خانه‌ها داشته باشیم که البته باید با محیط و خیابان اطراف هم سازگاری داشته باشد. همانطور که در بالا اشاره شد، طراحی بیرونی ساختمان فرایندی پیچیده از انتخاب رنگ‌ها،‌ مواد و تعادل بین اشکال و خطوط است که از عهده‌ی هر طراح تازه‌کاری برنمی‌آید.

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه چیزی ظاهر بیرونی ساختمان‌ها را چشمگیر و خوشایند می‌کند؟ چرا برخی ساختمان‌ها باعث می‌شوند که از ادامه‌ی مسیر منصرف شوید و به زیبایی آنها نگاه کنید؟ دلیل اصلی این است که در این ساختمان‌ها، برخی از اصول کلیدی طراحی اجرا شده که همه‌ی نگاه‌ها را به سمت خود جلب می‌کند.

همه‌ی طراحی‌ها، چه داخلی و چه بیرونی باید از اصول و قوائدی پیروی کنند که در نهایت ظاهر ماندگاری را خلق می‌کنند. در ادامه برخی از اصولی را می‌خوانید که می‌تواند ساختمان را به خانه و پناهگاه آرام تبدیل کند.

نمای بیرون ساختمان

تعادل شکل‌ها و تقارن

تعادل بین شکل‌ها و تقارنی که با هم دارند در طراحی بیرونی ساختمان اهمیت زیادی دارد. در نمای هر ساختمان زیبا و چشمگیر، مجموعه‌ای از اصول برای ایجاد تعادل و تقارن رعایت شده است.

سبک‌های متفاوتی در طراحی بیرونی ساختمان وجود دارد که همگی تعاریف و قائده‌ی خاصی دارند. رعایت این موارد در کنار هم می‌تواند تعادل را ایجاد کند. با رعایت تناسب مولفه‌های هر سبک و ایجاد تقارن در آنها می‌توان ساختمان‌هایی را طراحی کرد که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

شکل ظاهری از کاربرد پیروی می‌کند

نقل قول معروفی از لویی سالیوان، طراح بزرگ آمریکایی وجود دارد که می‌گوید: «فرم از کاربرد پیروی می‌کند.» به بیان ساده‌تر، کاربرد و عملکرد نوع ساختمان، شکل ظاهری آن را تعیین می‌کند. این اصل در طراحی بیرونی می‌گوید که هدف از ساخت یک ساختمان باید اولویت اصلی در طراحی آن باشد.

در ساخت خانه چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟ ترجیح می‌دهید چه چیزهایی را در محیط خانه‌تان ببینید؟ در خانه به چه چیزهایی بیشتر و به چه چیزهایی کمتر احتیاج دارید؟ کاربرد خانه‌ی شما چیست؟ بیشتر مهمانی می‌دهید یا اینکه یک خانه‌ی امن و آرام می‌خواهید؟

برای طراحی بیرونی ساختمان خانه باید نیازهای همه‌ی اعضای خانواده را در نظر بگیرید و در طراحی بیرونی و ظاهری، آنها را برآورده کنید.

ظاهر بیرونی خانه از سبک طراحی داخلی شما تبعیت می‌کند. برای مثال فرض کنید که به پنجره‌های بزرگ و نور طبیعی زیاد نیاز دارید؛ پس باید سایر مولفه‌های طراحی در ایجاد تعادل و تقارن را نیز به تبعیت از پنجره‌های بزرگ رعایت کنید. طراحی داخلی و بیرونی به هم مرتبط هستند و بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند.

مواد و بافت خانه

گزینه‌های زیادی برای انتخاب مواد و مصالح وجود دارند که انتخاب را سخت می‌کنند. از بین چوب، سنگ، آجر،‌ بتن، فلز، شیشه و بسیاری از مصالح طبیعی و مصنوعی دیگر کدام را در ساختار اصلی خانه استفاده کنیم؟

بهترین کار این است که تعادل بین استحکام و زیبایی را ایجاد کنید. قطعا ترجیح می‌دهید که طراحی بیرونی ساختمان هم نشان‌دهنده‌ی استایل و شخصیت شما باشد. در اینجا هم با مساله‌ی انتخاب سبک روبرو می‌شوید. سبک و نوع طراحی بیرونی ساختمان را در نظر بگیرید تا بتوانید مقاوم‌ترین مصالح مناسب با نوع طراحی را انتخاب کنید.

برای کاهش هزینه پیشنهاد می‌کنیم از معماران و طراحان ساختمان مشاوره بگیرید. این افراد به شما می‌گویند بهترین مواد مورد نیاز برای طراحی بیرونی را با چه قیمتی خریداری کنید.

ترکیب رنگ در طراحی بیرونی ساختمان

انتخاب رنگ یکی از سخت‌ترین کارهاست. چطور تصمیم بگیریم که کدام رنگ برای ساختمان مناسب‌تر است؟ از رنگ‌های خنثی استفاده کنیم یا جسورانه؟ رنگ‌ها در طراحی داخلی و بیرونی اهمیت زیادی دارند و انتخاب درست آنها می‌تواند نقص‌ها را بپوشاند.

یک روش موثر و کاربردی برای انتخاب این است که دو رنگ یا سایه از یک طیف رنگی را برای طراحی بیرونی ساختمان در نظر بگیرید. می‌توانید هر کدام از این دو رنگ را برای بدنه‌ی اصلی و یا قسمت‌های جزیی انتخاب کنید. یک رنگ سوم از همان طیف رنگی را انتخاب کنید که کمی جسورانه‌تر باشد و آن را برای رنگ درب اصلی در نظر بگیرید. رنگ می‌تواند بسیاری از ویژگی‌های ساختمان را بهتر کند و آنها بیشتر به نمایش بگذارد.

رنگ نمای ساختمان

انتخاب سقف مناسب

انتخاب سقف بادوام اهمیت بالایی دارد و به رعایت اصول رنگ و زیبایی خلاصه نمی‌شود. گزینه‌های متنوعی از لحاظ قیمت و طول عمر برای انتخاب سقف وجود دارند. مصالحی مثل سنگ و آجر برای ساخت سقف استفاده می‌شوند که البته وزن زیادی دارند. در صورت استفاده از این مصالح باید استحکام بدنه‌ی ساختمان را در نظر داشته باشید که بتواند وزن چنین سقف‌هایی را تحمل کند. عایق‌های آسفالتی به دلیل نصب آسان و قیمت مناسب، طرافداران بیشتری دارند. چوب هم از گزینه‌های مناسب است و طول عمر آن تقریبا به ۲۵ سال می‌رسد. سنگ و فلز وزن زیادی دارند، اما برای برخی طراحی‌ها مناسب هستند.

مصالح زیادی هستند که مخصوص سقف‌ها تولید می‌شوند؛ اما به خاطر داشته باشید که همه‌ی آنها قیمت مناسبی ندارند و با طراحی بیرونی ساختمان شما سازگار نیستند. برای انتخاب سقف باید مواردی مثل قیمت، استحکام، وزن و تناسب آن با طراحی را در نظر بگیرید.

انتخاب درب پارکینگ

شاید تصور کنید که درب پارکینک تاثیری بر شخصیت سبک طراحی ندارد؛ اما اینطور نیست. برای انتخاب درب پارکینگ هم مثل سقف باید مواردی مثل ویژگی‌های امنیتی، مصالح مقاوم، گارانتی طول عمر و قیمت را در نظر داشته باشید. پس از رعایت استانداردهای فنی لازم، می‌توانید درب مناسب با سبک طراحی بیرونی ساختمان را انتخاب کنید و یا آن را سفارش دهید.

چه پنجره‌هایی ظاهر بهتری دارند؟

پنجره‌ها هم مثل درب پارکینگ باید از لحاظ ایمنی و مقاومت، استانداردهای بالایی داشته باشند. برخی از طراحان معتقدند که پنجره‌ها مثل روح خانه هستند که در طول شبانه روز، جریان زندگی داخل خانه را با انتقال نور نمایش می‌دهند.

برای خرید پنجره‌های مناسب باید موارد مختلفی را در نظر داشته باشید. قبل از هر چیز باید به مقاومت و استحکام آنها فکر کنید. سپس باید پنجره‌هایی را انتخاب کنید که نشان دهنده‌ی شخصیت و هویت خانه باشند. در سبک طراحی مدرن معمولا از پنل‌های بزرگ شیشه‌ای سقف تا کف به عنوان پنجره استفاده می‌شود؛ اما در سبک‌های دیگر طراحی، ابعاد و چیدمان پنجره‌ها متفاوت است که البته همه‌ی آنها در تعادل و تقارن با یکدیگر قرار دارند.

از دیگر عوامل موثر در انتخاب پنجره می‌توان به اشعه‌ی یو وی، حریم خصوصی، تهویه مناسب،‌ سهولت نظافت و نمای بیرون از خانه اشاره کرد. با در نظر گرفتن تمامی این موارد می‌توانید روح خانه را در نمای زیبا و مقاومی به نمایش بگذارید.

طراحی یک ورودی چشمگیر

درب اصلی در ورودی خانه باید چه رنگی باشد؟ این یکی از رایج‌ترین پرسش‌ها برای طراحی ورودی خانه است. همانطور که در قسمت رنگ‌ها توضیح دادیم،‌ بهترین کار این است که دو سایه و رنگ مختلف از یک طیف رنگی را برای بدنه‌ی ساختمان انتخاب کنید و یک رنگ سوم از همان طیف را برای رنگ درب اصلی در نظر بگیرید.

می‌توانید با انتخاب یک رنگ متضاد و جسورانه (از همان طیف رنگی)، یک کنتراست جالب ایجاد کنید؛ یا اینکه سایه‌ای نزدیک‌تر با دو رنگ اصلی را برای درب اصلی انتخاب کنید.

عوامل دیگری هم در طراحی ورودی خانه تاثیرگذار هستند. برای مثال می‌توان به نورپردازی، ‌کاشت گیاهان، ‌دستگیره در و سنگفرش ورودی اشاره کرد. تصمیم‌گیری درست برای همه‌ی این موارد در زیبایی طراحی بیرونی ساختمان شما نقش اساسی دارد.

ایجاد چشم‌انداز

برای اینکه ساختمان خانه یا ویلای شما چشم‌انداز زیبایی داشته باشد، باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. تنها کاشتن یک درخت در حیاط ورودی نمی‌تواند چنین چشم‌اندازی را ایجاد کند؛ بلکه باید به محل کاشته شدن درخت فکر کنید تا تاثیر متفاوت آن را ببینید.

انتخاب گل و گیاهان هم کار دشواری است. پیشنهاد می‌کنیم درباره‌ی خاک و گیاهان بومی منطقه خود تحقیق کنید. معمولا افرادی که در گلخانه‌ها فعالیت می‌کنند، اطلاعات بهتری درباره‌ی گونه‌های گیاهان و نحوه‌ی پرورش آنها دارند. این افراد می‌دانند که چه گیاهانی بهتر در منطقه‌ی شما رشد می‌کنند و حتی در ایجاد چشم‌انداز خانه به شما کمک خواهند کرد.

فراموش نکنید که گیاهان برای سازگاری با محیط اطراف به زمان نیاز دارند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که از قبل، فضای گیاهان را در نظر بگیرید و آنها را بکارید.

خانه خود را روشن کنید

نورپردازی در طراحی بیرونی ساختمان نقش مهمی دارد؛ بنابراین نباید اجازه دهید که محیط ساختمان در تاریکی باشد. نور مناسب برای امنیت و ظاهر خوشایند در شب‌ها بسیار اهمیت دارد. نورپردازی فقط به چیدمان چراغ‌های درب اصلی و پارکینگ خلاصه نمی‌شود. چراغ‌ و لامپ‌های متنوعی وجود دارند که می‌توانید آنها را در محیط اطراف ساختمان قرار دهید.

نورهایی را انتخاب کنید که با سبک استایل خانه همخوانی داشته باشند. خانه‌های سنتی با چراغ‌ها و لوسترهای فانوسی زیباتر می‌شوند. این نوع چراغ‌ها را برای درب اصلی و پارکینگ انتخاب کنید. چراغ‌های زاویه‌دار فلزی برای خانه‌های مدرن مناسب هستند. در مجموع برای چیدمان روشنایی و نورپردازی محیط باید بدانید که سبک خانه از چه ویژگی‌هایی پیروی می‌کند.

نورپردازی در نمای بیرونی ساختمان

جمع بندی

طراحی بیرونی ساختمان در بسیاری از مواقع به یک فرایند پیچیده و دشوار تبدیل می‌شود؛ اما تسلیم نشوید. با کمی صبر و کمک گرفتن از افراد متخصص می‌توانید خانه‌ی رویایی‌تان را بسازید. توصیه می‌کنیم در فرایند طراحی بیرونی ساختمان به تمام نکاتی که در بالا اشاره شد توجه کنید. ابزارهای آنلاین زیادی هم وجود دارند که طرح ذهنی شما را به تصویر می‌کشند و نمای کلی ساختمان را نمایش می‌دهند.

شما برای طراحی بیرونی ساختمان از چه مواد و مصالحی استفاده می‌کنید؟ چه چیزهایی را به صورت سفارشی مخصوص به خانه‌ی خود طراحی کرده‌اید؟

منبع : کلید

۹۵%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

کلیه بررسی ها و امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات مشابه در اینترنت میباشد که به این موضوع پرداخته اند.

  • اطلاعات و محتوای متنی
  • تصاویر و ویدئو مقاله

شما نیز اگر دوست دارید به این مقاله امتیاز دهید میتوانید میزان رضایت خود را با تعداد ستاره مشخص کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.