وبلاگ دکورادو
آموزش دکوراسیون داخلی و معماری

جلوگیری از ۱۰ اشتباه رایج در تغییر دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه را جدی بگیرید

تغییر دکوراسیون آشپزخانه کار آسانی نیست. طراحی آشپزخانه جدید به برنامه ریزی دقیق، زمان و پول کافی نیاز دارد. مراقب باشید که هیجان طراحی یک فضای جدید و زیبا شما را سردرگم نکند. برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه باید اطلاعات دقیقی را جمع‌آوری کنید و جزییات در طراحی را دست کم نگیرید.

آیا شما هم تجربه کرده‌اید که مهمان‌ها در محیط آشپزخانه دور هم جمع شوند و معاشرت کنند؟ فرقی نمی‌کند که اتاق پذیرایی و سایر قسمت‌های خانه را تا چه اندازه راحت و گرم طراحی کرده باشید، چون مهمان‌ها حتما به سمت نورهای روشن و عطرهای خوشمزه‌ی آشپزخانه جذب می‌شوند.

بچه‌ها هم همینطور هستند. آنها تکالیف مدرسه را روی میز یا کانتر آشپزخانه انجام می‌دهند و در عین حال، تجربه‌های خود از مدرسه را برای شما تعریف می‌کنند. این حقیقتی است که در بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود.

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه است. به همین دلیل هم باید ویژگی‌های مختلفی را برای دکوراسیون آشپزخانه در نظر گرفت. ایجاد فضای گرم و صمیمی، زیبایی و کاربردی بودن از چالش‌های اصلی در طراحی و تغییر دکوراسیون آشپزخانه است.

در مطلب قبلی در مورد زیبایی کابینت ممبران در آشپزخانه صحبت کردیم و این مقاله میتواند در طراحی کابینت های آشپزخانه شما کمک بسیار زیادی بکند .

دکوراسیون آشپزخانه

افرادی که قصد دارند دکوراسیون آشپزخانه خود را تغییر دهند معمولا با مشکلاتی مثل طرح ریزی اشتباه و اطلاعات غلط روبرو می‌شوند که می‌تواند هزینه‌ی زیادی را به آنها تحمیل کند. به همین دلیل قصد داریم برخی از اشتباهات رایج در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه را معرفی کنیم تا اطلاعات درست برای برنامه ریزی دقیق را در اختیار داشته باشید.

فضای کافی برای کار

یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که افراد معمولا پس از اتمام تغییر دکوراسیون آشپزخانه با آن روبرو می‌شوند این است که فضای کافی برای کار و کانتر را در نظر نمی‌گیرند. کانتر آشپزخانه اهمیت زیادی دارد که باید علاوه بر زیبایی، ویژگی کاربردی بودن را هم داشته باشد.

به نیاز خود در آشپزخانه توجه کنید. اگر زیاد آشپزی می‌کنید باید فضای کافی برای کانتر و کار خود در نظر بگیرید و حتی نیازهای آینده را هم پیش‌بینی کنید. اندازه‌ی فضایی که نیاز دارید به شرایط شما، یعنی بودجه و مساحت محیط بستگی دارد.

میزان رفت و آمد افراد به آشپزخانه را هم در نظر بگیرید و اندازه‌ی کانتر را بر مبنای آن طراحی کنید. از کارها و فعالیت‌های خود در آشپزخانه یک لیست تهیه کنید تا بتوانید برای هر کدام از آنها یک فضای مناسب کار داشته باشید. به این فکر کنید که اگر بیش از یک نفر در آشپزخانه مشغول به کار باشند، آیا فضا برای شما دست و پاگیر خواهد شد یا خیر.

جنس و نوع مواد هم در دکوراسیون آشپزخانه نقش اساسی دارد. برای مثال، ام‌دی‌اف قیمت مناسبی دارد و بسیار کاربردی است؛ با اینحال برخی مواد دیگر مثل سنگ، ‌بتن و انواع چوب زیباتر هستند، اما به مراقبت و نگهداری بیشتر و مداوم نیاز دارند.

نکته‌ی مهم دیگر این است که باید به فضای مناسب لوازم برقی مثل ماکروویو، مخلوط کن،‌ دستگاه چای ساز و قهوه‌ ساز هم فکر کنید و پریزهای بیشتری را برای آنها تعبیه کنید. اگر قبل از تغییر دکوراسیون آشپزخانه به محل قرار گرفتن لوازم برقی هم فکر کنید،‌ متوجه می‌شوید که نتیجه‌ی کار دلنشین تر خواهد شد.

فضای کار آشپزخانه

جریان مثلث طلایی

در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه باید به چیدمان لوازم دقت کنید و مثلث طلایی را اجرا کنید. مهم‌ترین فعالیت‌ها در آشپزخانه به قسمت‌های سینک، اجاق گاز و یخچال مربوط می‌شوند. بنابراین باید دسترسی بدون مانع از این سه قسمت به یکدیگر وجود داشته باشد.

سینک تقریبا مهم‌ترین بخش است و فعالیت بیشتری در محیط آن انجام می‌شود؛ به همین دلیل هم باید دسترسی آسانی به اجاق گاز، یخچال و همینطور فضای کار کانتر داشته باشد. برای مثال اگر راهروهای باریک، چرخش لولای درها و جزیره، دسترسی به این سه قسمت اصلی را به مانع روبرو کند، محیط آشپزخانه به فضایی غیرکاربردی و ناخوشایند تبدیل خواهد شد.

فضاهای دیگر آشپزخانه را باید در مرحله‌ی دوم و پس از ایجاد یک جریان رفت و آمد مناسب در مثلث طلایی طراحی کنید. دسترسی آسان به قسمت‌های دیگر آشپزخانه هم اهمیت زیادی دارد که نباید از آنها غافل شوید؛ برای مثال، سطل زباله را در نظر بگیرید که بهتر است در نزدیکی خروجی آشپزخانه قرار بگیرد. خارج کردن کیسه‌ی زباله باید به راحتی و بدون مانع باشد که محیط را کثیف نکند.

علاوه بر تمام این موارد، نباید فضای خالی برای قرار دادن خرید روزانه و دورهمی مهمان‌ها را فراموش کنید. به محیط غذاخوری در دکوراسیون آشپزخانه جدید خوب فکر کنید. آیا میز غذاخوری را در آشپزخانه قرار می‌دهید؟ معمولا از چند نفر در اطراف میز پذیرایی می‌‌کنید؟ اگر میز را در محیط دیگری قرار می‌دهید، باید به خاطر داشته باشید که مسیر رفت و آمد استاندارد برای حمل غذا و سرویس پذیرایی را به خوبی ارزیابی کنید.

مثلث طلایی آشپزخانه

فضای نگهداری خوراکی

همه‌ی ما وسایل و خوراکی‌های مختلفی را در آشپزخانه نگهداری می‌کنیم. ظرف‌هایی با شکل‌های گوناگون و خوراکی‌هایی در بسته‌بندی‌های متنوع در کابینت‌های دربسته نگهداری می‌شوند. قرار دادن تمامی وسیله‌ها در فضاهایی که دسترسی آسانی داشته باشند، کار چندان ساده‌ای نیست. گاهی اوقات اضافه کردن قفسه‌ها می‌تواند هزینه‌ی زیادی را تحمیل کند و گاهی اوقات نیز مساحت کافی برای ساخت و اضافه کردن کابینت وجود ندارد. بنابراین باید از همان آغاز کار به فضای ذخیره و نگهداری خوراکی‌ها فکر کنید.

توصیه می‌کنیم همزمان که به این بخش‌های مهم و تاثیرگذار فکر می‌کنید، فهرستی از لوازم مصرفی و تزیینی تهیه کنید که می‌خواهید از آنها در دکوراسیون آشپزخانه جدید استفاده کنید. لوازمی را در این فهرست قرار دهید که واقعا به آنها نیاز دارید و محیط مناسب برای قرار دادن آنها را هم در نظر بگیرید.

محل نگهداری خوراکی در آشپزخانه

طراحی جزیره

جزیره به یکی از ویژگی‌های دکوری جدید در آشپزخانه‌های امروزی تبدیل شده که در عین حال می‌تواند فضای بسیار مناسبی را برای نگهداری غذاها، آماده سازی غذا و خوردن آنها فراهم کند. البته فراموش نکنید که انتخاب جزیره‌ی نامناسب یا قرار دادن آن در محیطی اشتباه بسیار آزاردهنده و ناخوشایند خواهد بود.

آشپزخانه محیط کار است و هر چیزی که مانع کار کردن بهینه باشد، می‌تواند مشکل ساز شود. گاهی اوقات قرار دادن جزیره در فضای میانی آشپزخانه باعث می‌شود که جریان مثلث طلایی با مانع روبرو شود. یکی از راهکارها برای جلوگیری این است که سینک یا اجاق گاز را در جزیره قرار دهید و جزیره را به بخشی از مثلث طلایی تبدیل کنید. روش دیگر این است که جزیره را در محیطی کاملا خارج از فضای کار آشپزخانه قرار دهید تا مشکلی در رفت و آمد ایجاد نکند.

حداقل فاصله‌ای که باید در اطراف جزیره رعایت شود، تقریبا بین ۱۰۷ تا ۱۲۲ سانتی‌متر است. عرض آشپزخانه باید حداقل ۳.۹۶ متر باشد تا فضای مناسب برای جزیره در آن ایجاد شود. ابعاد ساده‌ترین نوع جزیره هم حداقل باید بین ۹۱.۴ تا ۱۵۲.۴ سانتی‌متر باشد.

اگر می‌خواهید در دکوراسیون آشپزخانه جدید از جزیره استفاده کنید باید چیدمان همه چیز را در نظر بگیرید. قرار دادن جزیره در آشپزخانه‌های تک دیواره یا L شکل، معمولا جلوه‌ی زیباتری را ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید از جزیره به عنوان فضای غذاخوری استفاده کنید، باید فاصله‌ی ۶۰ در ۳۰ سانتی‌متری را بین صندلی‌ها رعایت کنید.

جزیره در آشپزخانه

نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه

تمامی محیط‌ها به حداقل سه نوع نورپردازی نیاز دارند؛ نورپردازی اصلی از بالا، نورپردازی مناسب کار و نورپردازی دکوری. همزمان که محیط مناسب برای هر کاری را در نظر می‌گیرید، به نور مورد نیاز آن کار هم فکر کنید. نور بیشتر آشپرخانه‌ها از چراغ اصلی سقف، پنجره و فضای پذیرایی اطراف آن تامین می‌شود که البته اصلا مناسب نیست.

محل نورپردازی را در نظر بگیرید و قبل از تغییر دکوراسیون آشپزخانه ، سیم‌کشی‌های مخفی را انجام دهید. می‌توانید نورپردازی مناسب را با لامپ اصلی،‌ ریسه‌های فلوئورسنت،‌ لوستر و ریسه‌های مخفی زیر کابینت ایجاد کنید. هدف از این نورپردازی‌ها این است که روشنایی لازم برای کار کردن فراهم شود تا تاریکی چشم‌ها را خسته نکند. علاوه بر این، با نورپردازی می‌توانید دکوراسیون آشپزخانه را بهتر از قبل به نمایش بگذارید.

نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه

تهویه مناسب

اگر بوی غذای مانده از شب قبل در خانه باقی بماند، به این معناست که آشپزخانه شما تهویه مناسبی ندارد. حتما از هودهای قدرتمندی استفاده کنید که بوی غذا را جذب می‌کنند و مانع از چرب شدن کابینت‌های اطراف می‌شوند. تهویه‌ی مناسب همچنین به طول عمر لوازم آشپزخانه کمک می‌کند. لوازمی مثل اجاق گاز که گرما تولید می‌کنند، طول عمر لوازم برقی و مصرفی مثل یخچال را کاهش می‌دهند. افزایش دمای آشپزخانه همچنین باعث می‌شود که دمای کلی خانه هم بیشتر شود که در نهایت به افزایش هزینه‌ی برق مخصوصا در فصل تابستان منجر خواهد شد.

در تهویه‌های مناسب، هوای گرم و کثیف از طریق کانال‌هایی به فضای بیرونی خانه منتقل می‌شود و هوای تمیزتری را به جا می‌گذارد.

تهویه آشپزخانه

کابینت زباله

سطل زباله هم یکی از موارد مهمی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. فضای مناسبی را برای زباله‌ها در نزدیکی خروجی یا کابینت زیر سینک در نظر بگیرید. بهتر است زباله‌های بازیافتی را از زباله‌های تر جدا کنید و سطل مجزایی را برای هر کدام کنار بگذارید. در بسیاری از کشورها زباله‌های بازیافتی به چند قسمت از جمله شیشه، پلاستیک و آلومینیوم تقسیم می‌شوند.

بودجه بندی

تغییر اساسی در دکوراسیون آشپزخانه به بودجه بندی دقیق نیاز دارد. منظور از این بودجه بندی، تنها در اختیار داشتن پول کافی برای کابینت‌ها و اکسسوری آشپزخانه نیست؛ بلکه باید قیمت کلی خانه و فروش آن را نیز در نظر بگیرید. گاهی اوقات هزینه‌ای که برای آشپزخانه در نظر گرفته‌اید، با ارزش کلی خانه برابری نمی‌کند و خرید و فروش ملک را با مشکل مواجه خواهد کرد.

البته آشپزخانه‌ی زیبا و مجهز می‌تواند نکته‌ی اصلی برای تصمیم گیری نهایی فرد خریدار باشد. بنابراین هنگام تغییر دکوراسیون آشپزخانه گزینه‌هایی مثل خرید و فروش خانه را هم در نظر داشته باشید.

در مجموع بهتر است که کمی بیشتر از قیمت اصلی اجناس را کنار بگذارید تا در میانه‌ی راه با مشکل کمبود بودجه روبرو نشوید. این قطعا ناخوشایندترین بخش تغییر دکوراسیون آشپزخانه است؛‌ با اینحال بهتر است مبلغی را برای هزینه‌های پیش‌بینی نشده در نظر بگیرید.

نکته‌ی مهم دیگر اینکه قبل از پایان کار تصفیه حساب نکنید تا فرصتی برای کاهش هزینه‌ها داشته باشید.

مدگرایی بیش از اندازه

از دیگر مواردی که در دکوراسیون آشپزخانه باید به آن فکر کنید، گرایش به تازه‌های بازار و مدگرایی است. شاید تصور کنید که در حال حاضر رنگ یا مدل خاصی از کابینت‌ها در بازار طرفداران بیشتری دارند؛ اما فراموش نکنید که همیشه اینطور نخواهد ماند. ممکن است بعد از ۵ سال، رنگ و مدلی که انتخاب کرده‌اید بیش از اندازه خسته‌کننده و قدیمی شده باشد. طرح‌هایی که در برخی دوره‌ها به شدت مد می‌شوند، معمولا عمر کوتاهی دارند.

زمانی که به دکوراسیون آشپزخانه فکر می‌کنیم، همه چیز از تراش چوب‌ها و رنگ کانتر گرفته تا مواد و مصالح کف آشپزخانه می‌تواند نشات گرفته از مد روز باشد. در مجموع توصیه می‌کنیم که رنگ و مدلی را انتخاب کنید که به مرور زمان خسته کننده نشود و وابسته به گرایش روز بازار نباشد.

همگام با برنامه‌ریزی

زمانی که روند دکوراسیون آشپزخانه را آغاز می‌کنید، احتمالا با اتفاقات و هزینه‌های پیش‌بینی نشده روبرو می‌شوید. اما اگر اطلاعات دقیق را جمع‌آوری کرده و بر مبنای آنها برنامه‌ریزی کرده باشید، با مشکل اساسی روبرو نمی‌شوید و در آخر یک آشپزخانه‌ی رویایی را تحویل می‌گیرد.

برای اطمینان از موفقیت دکوراسیون آشپزخانه جدید حتما مطابق با برنامه‌ریزی حرکت کنید. اگر در میانه‌ی راه بخواهید جزیی از طراحی را تغییر دهید، قطعا با هزینه‌های پیش‌بینی نشده روبرو می‌شوید که زمان‌‌بر خواهند بود.

بهتر است برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه از مشاوران طراحی داخلی استفاده کنید که افراد متخصصی را برای کارهای اجرایی مثل نصب کابینت‌ها به شما معرفی می‌کنند. ایده‌ها و نیازهای خود را بنویسید و آنها را با متخصص‌های طراحی داخلی در میان بگذارید.

آخرین و مهم‌ترین توصیه این است که فراموش نکنید آشپزخانه برای شماست و باید نیازهای شما را برآورده کند؛ پس با ایده‌ها و نظرات دیگران دچار سردرگمی نشوید. زمانی که دکوراسیون آشپزخانه جدید تمام شود، این شما هستید که در آن محیط زندگی و کار خواهید کرد.

 

منبع : howstuffworks.com

۷۵%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

کلیه بررسی ها و امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات مشابه در اینترنت میباشد که به این موضوع پرداخته اند.

  • اطلاعات و محتوای متنی
  • تصاویر و ویدئو مقاله

شما نیز اگر دوست دارید به این مقاله امتیاز دهید میتوانید میزان رضایت خود را با تعداد ستاره مشخص کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.